CGA3E3X7R1H154K080AB
Mfr.Part #
CGA3E3X7R1H154K080AB
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0603
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
889μm
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.15μF
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
CGA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Ceramic
Factory Lead Time :
20 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
2.012816mg
Length :
1.6mm
Width :
0.8mm
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
TDK Corporation CGA3E3X7R1H154K080AB
CGA 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)