CGA3E3X5R1V224K080AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGA3E3X5R1V224K080AB
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 35V X5R 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
Automotive
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Voltage - Rated DC :
35V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
HTS Code :
Weight :
2.012816mg
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X5R
Capacitance :
0.22µF
ECCN Code :
EAR99
Height :
800μm
Temperature Coefficient :
X5R
Series :
CGA
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
889μm
Width :
0.8mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
TDK Corporation CGA3E3X5R1V224K080AB
CGA 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)