CGA3E2C0G1H3R3C080AD
Mfr.Part #
CGA3E2C0G1H3R3C080AD
Description
CAP CER 3.3PF 50V 0603 EPOXY
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±0.25pF
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Height :
800μm
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitance :
3.3pF
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Feature :
Epoxy Mountable
Thickness :
787.4μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
Automotive
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Mount :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
TDK Corporation CGA3E2C0G1H3R3C080AD
CGA 3.3pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Epoxy Mountable Surface Mount, MLCC, Epoxy 0603 (1608 Metric)