CGA3E2C0G1H391J080AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGA3E2C0G1H391J080AD
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 50V 0603 EPOXY
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Cut Tape (CT)
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Series :
CGA
Capacitance :
390pF
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Epoxy Mountable
Height :
800μm
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Thickness :
787.4μm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
TDK Corporation CGA3E2C0G1H391J080AD
CGA 390pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Epoxy Mountable Surface Mount, MLCC, Epoxy 0603 (1608 Metric)