CGA2B3X7S2A102M050BB
Mfr.Part #
CGA2B3X7S2A102M050BB
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 1000PF 100V X7S 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7S
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
CGA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Length :
1mm
Capacitance :
1000pF
Width :
0.5mm
Applications :
Automotive
Height :
500μm
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Weight :
652.039032μg
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7S
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Multilayer :
yes
Thickness :
558.8μm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
TDK Corporation CGA2B3X7S2A102M050BB
CGA 1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7S 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)