CGA2B2X8R2A681M050BA
Mfr.Part #
CGA2B2X8R2A681M050BA
Description
CAP CER 680PF 100V X8R 0402
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
High Temperature
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Thickness :
558.8μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
AEC-Q200
Weight :
652.039032μg
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
500μm
Temperature Coefficient :
X8R
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
680pF
TDK Corporation CGA2B2X8R2A681M050BA
CGA 680pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)