CGA2B2NP02A471J050BA
Mfr.Part #
CGA2B2NP02A471J050BA
Description
CAP CER 470PF 100V NP0 0402
Feature :
High Temperature
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
CGA
Temperature Characteristics Code :
C0G
Automotive
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
470pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Width :
0.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
558.8μm
Length :
1mm
Height :
0.5mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Packing Method :
TR, 7 INCH
TDK Corporation CGA2B2NP02A471J050BA
CGA 470pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)