CGA2B2C0G1H6R8D050BA
Mfr.Part #
CGA2B2C0G1H6R8D050BA
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G 0402
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Depth :
500μm
Dielectric :
C0G
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
500μm
Width :
0.5mm
Length :
1mm
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Weight :
652.039032μg
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
558.8μm
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
6.8pF
TDK Corporation CGA2B2C0G1H6R8D050BA
CGA 6.8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)