CGA2B2C0G1H271J050BD
Mfr.Part #
CGA2B2C0G1H271J050BD
Description
CAP CER 270PF 50V 0402 EPOXY
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
508μm
Multilayer :
yes
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
Automotive
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
270pF
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Epoxy Mountable
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Ratings :
AEC-Q200
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Metric) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
TDK Corporation CGA2B2C0G1H271J050BD
CGA 270pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Epoxy Mountable Surface Mount, MLCC, Epoxy 0402 (1005 Metric)