CGA2B2C0G1H030C050BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGA2B2C0G1H030C050BA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3PF 50V C0G 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.25pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Surface Mount
Depth :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
500μm
Capacitance :
3pF
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Weight :
652.039032μg
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
CGA
Termination :
SMD/SMT
Length :
1mm
Composition :
Ceramic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
508μm
Applications :
Automotive
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
558.8μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
TDK Corporation CGA2B2C0G1H030C050BA
CGA 3pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)