CGA2B2C0G1H010C050BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGA2B2C0G1H010C050BD
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1PF 50V 0402 EPOXY
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.25pF
Thickness :
508μm
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Weight :
652.039032μg
Case Code (Metric) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Epoxy Mountable
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
Case Code (Imperial) :
Height :
500μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Series :
CGA
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
1pF
Dielectric :
C0G
Composition :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
TDK Corporation CGA2B2C0G1H010C050BD
CGA 1pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Epoxy Mountable Surface Mount, MLCC, Epoxy 0402 (1005 Metric)