CG852U025V4C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CG852U025V4C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 8500UF 25V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
CG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Pitch :
22.2mm
Diameter :
50.8mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
Screw
Height :
105mm
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
9.4A
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
Mount :
Chassis Mount
Ripple Current @ High Frequency :
10.81A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Dielectric Material :
Aluminium
Polarization :
Polar
Leakage Current :
1.38293mA
Tolerance :
-10% +75%
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Ripple Current @ Low Frequency :
9.4A @ 120Hz
Terminal Shape :
Binding Post
Lead Pitch :
22mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Capacitance :
8500μF
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
CG852U025V4C
Cornell Dubilier Electronics CG852U025V4C
CG 8500μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 9.4A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals