CG601U075R2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CG601U075R2C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 600UF 75V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
2.9A
Diameter :
35mm
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.6364mA
Lead Pitch :
12.7mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.335A @ 10kHz
Terminal Shape :
Binding Post
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
75V
Packaging :
Bulk
Series :
CG
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ Low Frequency :
2.9A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Chassis Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Termination :
Screw
Tolerance :
-10% +75%
Published :
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
REACH SVHC :
Unknown
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
85mOhm @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
600μF
Height :
54mm
Datasheets
CG601U075R2C
Cornell Dubilier Electronics CG601U075R2C
CG 600μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.9A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals