CG133U025V3C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CG133U025V3C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 13000UF 25V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Pins :
2
Tolerance :
-10% +75%
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
13000μF
Dielectric Material :
Aluminium
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Ripple Current :
8A
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Height :
79.4mm
Ripple Current @ High Frequency :
9.2A @ 10kHz
Published :
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
50.8mm
Voltage - Rated DC :
25V
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Pitch :
22mm
Termination :
Screw
Series :
CG
Terminal Shape :
Binding Post
Ripple Current @ Low Frequency :
8A @ 120Hz
Mount :
Chassis Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CG133U025V3C
Cornell Dubilier Electronics CG133U025V3C
CG 13000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 8A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals