CG102U100R4C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CG102U100R4C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 100V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
4.3A @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.94868mA
Voltage - Rated DC :
100V
Ripple Current :
4.3A
Height :
105mm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Polarization :
Polar
Diameter :
35mm
Series :
CG
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
5.203A @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Terminal Shape :
Binding Post
ESR (Equivalent Series Resistance) :
68mOhm @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Termination :
Screw
REACH SVHC :
Unknown
Lead Pitch :
12.7mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Tolerance :
-10% +75%
Capacitance :
1000µF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
CG102U100R4C
Cornell Dubilier Electronics CG102U100R4C
CG 1000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 4.3A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals