CG0402MLC-12LGA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CG0402MLC-12LGA
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 0402
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Clamping Voltage :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Current Rating :
5nA
Operating Supply Voltage :
12V
Leakage Current :
5nA
Capacitance :
500fF
Contact Plating :
Tin
Published :
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
12V
Length :
1mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Working Voltage :
12V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Pins :
2
Max Voltage Rating (DC) :
12V
Series :
ChipGuard® MLC
Voltage :
12V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Metric) :
Width :
500μm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
0.5pF @ 1MHz
Termination :
SMD/SMT
Depth :
500μm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
CG0402
Number of Circuits :
1
Datasheets
CG0402MLC-12LGA
Introducing Bourns, Inc. CG0402MLC-12LGA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCV, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:2, Voltage:12V, Package / Case:0402 (1005 Metric), Base Part Number:CG0402, CG0402MLC-12LGA pinout, CG0402MLC-12LGA datasheet PDF, CG0402MLC-12LGA amp .Beyond Bourns, Inc. CG0402MLC-12LGA ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.