CFS1/2CT52R241J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFS1/2CT52R241J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 240 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Tolerance :
±5%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
Standard
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Base Product Number :
CFS1/2
Temperature Coefficient :
-450/ +350ppm/°C
Subcategory :
Resistors
Package / Case :
Axial
Height - Seated (Max) :
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.112" Dia x 0.248" L (2.85mm x 6.30mm)
Product Type :
Carbon Film Resistors
Resistance :
240 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Termination Style :
Length :
6.3 mm
Series :
CF
Features :
Mounting Style :
PCB Mount
Lead Diameter :
0.6 mm
Voltage Rating :
350 V
Failure Rate :
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Supplier Device Package :
Technology :
Carbon Film
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.85 mm
Datasheets
CFS1/2CT52R241J
KOA Speer Electronics, Inc. CFS1/2CT52R241J
240 Ohms, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,