CFR-50JT-52-43K
Mfr.Part #
CFR-50JT-52-43K
Description
RES 43K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
CFR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Resistance :
43kOhm
Packing Method :
Ammo Pack
Working Voltage :
350V
2
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.55 mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W