CFR-25JR-52-5K6
Mfr.Part #
CFR-25JR-52-5K6
Description
RES 5.6K OHM 5% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Voltage - Rated :
250V
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.6kOhm
Lead Diameter :
550 µm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
2
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Lead Free :
Lead Free
16 Weeks
Mount :
Through Hole
Datasheets
CFR-25JR-52-5K6
YAGEO CFR-25JR-52-5K6
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,