CFR-25JR-52-2R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR-25JR-52-2R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
2Ohm
Construction :
Cylindrical
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Carbon Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Series :
CFR
Lead Diameter :
0.55 mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packing Method :
TR
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CFR-25JR-52-2R
YAGEO CFR-25JR-52-2R
FIXED RESISTOR, 2Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,