CFR-25JR-52-240R
Mfr.Part #
CFR-25JR-52-240R
Description
RES 240 OHM 5% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
550 µm
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR
Resistance :
240Ohm
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W