CFR-25JR-52-1K2
Mfr.Part #
CFR-25JR-52-1K2
Description
RES 1.2K OHM 5% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±5%
Published :
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
250V
Lead Diameter :
550 µm
Pbfree Code :
yes
Resistance :
1.2kOhm
Packing Method :
TR
16 Weeks
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
1 (Unlimited)
Datasheets
CFR-25JR-52-1K2
YAGEO CFR-25JR-52-1K2
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,