CFR-12JT-52-47R
Mfr.Part #
CFR-12JT-52-47R
Description
RES 47 OHM 5% 1/6W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
150V
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Resistance :
47Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
Tolerance :
±5%
Composition :
Carbon Film
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Diameter :
1.9mm