CFN1206AFX-R020ELF
Mfr.Part #
CFN1206AFX-R020ELF
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RESMETALFOIL A 1206 R020 1% 1W T
Chip Resistor - Surface Mount
Type :
Metal Foil, Current Sense Resistor
Product Length :
3.2 mm
Application :
Current Sense
Product :
Current Sense Resistor
Power (Watts) :
1W
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
20 mOhms
Packaging :
MouseReel
Width :
1.6 mm
Failure Rate :
Ratings :
AEC-Q200
Technology :
Metal Foil
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Resistors
Brand :
Bourns
Termination :
2 Terminal
Supplier Device Package :
Qualification :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Series :
CFN-A
Resistance Tolerance :
± 1%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Product Type :
Current Sense Resistors
Power Rating :
1 W
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height :
0.7 mm
Composition :
Metal Foil
Product Width :
1.6 mm
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.90mm)
Product Height :
0.7mm
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Bourns
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Length :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Digi-Reel?
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Bourns, Inc. CFN1206AFX-R020ELF
CFN-A Series, Metal Foil, 20 mOhms, 1W, ±1%, -55°C ~ 155°C