CF1/4CT52R561J
Mfr.Part #
CF1/4CT52R561J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Description
RES 560 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Brand :
KOA Speer
Resistance Tolerance :
± 5%
Product Weight (g) :
0.24
Series :
CF
HTS :
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu) - hot dipped
Mounting Style :
PCB Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Lead Diameter (mm) :
0.6
Resistance Value (Ohm) :
560
Lead Diameter :
0.6 mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Product Length :
6.1mm
Working Voltage :
300 V
Resistance :
560(ohm)
Termination Forming :
Not Formed
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
-450 to 350
ECCN Code :
EAR99
Maximum Operating Temperature (°C) :
155
Voltage Rating :
300V
Rated Temperature :
70 °C
Mounting :
Through Hole
Temperature Range @ Derated Power (°C) :
70 TO 155
Package Shape :
Cylindrical
Base Product Number :
CF1/4
Packaging :
Tape and Reel
Case Style :
Conformal Coated
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Fail Safe Fusible Resistor :
No
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Flame-Proof Support :
No
Type :
Carbon Film
Diameter :
2.3 mm
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
HTS Code :
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Product Length (mm) :
6.1
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Product Diameter (mm) :
2.3
Number of Terminals :
Carbon Film
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient :
-450 to 350(ppm/°C)
Termination Style :
Axial
Maximum Voltage Rating (V) :
300
Qualification :
Tolerance (+ or -) :
5%
Power Rating :
250mW
Product Width :
Lead Length (mm) :
14
Product Type :
Carbon Film Resistors
Failure Rate :
Not Required
KOA Speer
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e2
Construction :
Cylindrical
Power Rating (W) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Subcategory :
Resistors
Military Standard :
Not Required
Features :
Surface Mount :
Terminal Shape :
Wire
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
ECCN (US) :
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.240 L (2.30mm x 6.10mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Packing Method :
TR
Package Length :
6.1 mm
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Depth (mm) :
Supplier Device Package :
Length :
6.1 mm
Tolerance :
5%
Datasheets
CF1/4CT52R561J
KOA Speer Electronics, Inc. CF1/4CT52R561J
General Purpose, 560(ohm), 0.25W, 1/4W, Carbon Film,