CES-106-01-S-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CES-106-01-S-S
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 6POS 0.1 GOLD PCB
Stock
695
In Stock :
695
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Housing Color :
Black
Published :
2000
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Contact Shape :
Square
Width :
3.05mm
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
2.54mm
MIL Conformance :
No
Filter Feature :
No
Length :
15.24mm
Rated Current (Signal) :
1A
ECCN Code :
EAR99
Insertion Force-Max :
2.224 N
Plating Thickness :
30μin
Orientation :
Straight
IEC Conformance :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Series :
CES
Connector Type :
Receptacle
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Reliability :
COMMERCIAL
UL Flammability Code :
94V-0
Reference Standard :
UL, CSA
Max Current Rating :
1A
Factory Lead Time :
1 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
333V
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Additional Feature :
LOW PROFILE
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Option :
GENERAL PURPOSE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Polyester
Contact Type :
Female Socket
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
3.05mm
Contact Length - Post :
0.128 3.25mm
Mixed Contacts :
Insulation Height :
0.200 5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Style :
Board to Board
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Resistance :
10MOhm