CDV30EK240JO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30EK240JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Size Code :
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
11.1mm
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Dielectric Material :
Mica
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
CDV30
Height :
21.8mm
Published :
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Capacitance :
24pF
Length :
19.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
2.5kV
ECCN Code :
EAR99
Width :
6.4mm
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial
Datasheets
CDV30EK240JO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL