CDRH8D43RT125NP-1R8NC
Mfr.Part #
CDRH8D43RT125NP-1R8NC
Manufacturer
Sumida Corporation
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 1.8UH 6.4A 12.1MOHM SM
Stock
290
In Stock :
290
Manufacturer :
Sumida Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Supplier Device Package :
Number of Terminals :
2
Brand :
Sumida
Height - Seated (Max) :
0.177 (4.50mm)
Inductance :
1.8 µH
Package :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Shielded :
yes
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Reference Standard :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Test Frequency :
0.1 MHz
Inductance-Nom (L) :
1.8 µH
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Ratings :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
Package Height :
4.5 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package Length :
8.5 mm
Series :
CDRH8D43R/T125
Tolerance :
±30%
ECCN Code :
EAR99
Case/Size Code :
3333
Features :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Mounting Style :
PCB Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Functions :
1
Construction :
RECTANGULAR
Type :
Current Rating (Amps) :
6.4 A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Rated Current-Max :
6.4 A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current - Saturation (Isat) :
7.3A
Terminal Shape :
ONE SURFACE
DC Resistance :
0.0121 Ω
Product Type :
Fixed Inductors
Packing Method :
TR
Package / Case :
Nonstandard
Material - Core :
Ferrite
Size / Dimension :
0.319 L x 0.315 W (8.10mm x 8.00mm)
Package Width :
8.3 mm
Product :
Power Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
12.1mOhm Max
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Frequency - Self Resonant :
Core Material :
Ferrite
Sumida
HTS Code :
Sumida Corporation CDRH8D43RT125NP-1R8NC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD