CDRH8D38NP-2R5NC
Mfr.Part #
CDRH8D38NP-2R5NC
Description
FIXED IND 2.5UH 6A 17.5 MOHM SMD
Stock
699
In Stock :
699
Fixed Inductors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Current - Saturation :
6.5A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
6A
Tolerance :
±30%
Max DC Current :
6A
Number of Functions :
1
Shielding :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Terminations :
2
Depth :
8.3mm
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
DC Resistance (DCR) :
17.5mOhm Max
Series :
CDRH8D38
Height :
4mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Radiation Hardening :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
2.5μH
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Case/Size Code :
3232
Published :
2010
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.315Lx0.315W 8.00mmx8.00mm
Termination :
SMD/SMT
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
100kHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
CDRH8D38NP-2R5NC
Sumida Corporation CDRH8D38NP-2R5NC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD