CDRH74NP-561MC-B
Mfr.Part #
CDRH74NP-561MC-B
Manufacturer
Sumida Corporation
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 560UH 230MA 3.62OHM SM
Manufacturer :
Sumida Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
yes
Height :
4.5mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Current Rating :
230mA
Height Seated (Max) :
0.177 4.50mm
Published :
HTS Code :
Package / Case :
Nonstandard
Number of Functions :
1
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
230mA
Case/Size Code :
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
1kHz
Factory Lead Time :
14 Weeks
Inductance :
560μH
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Material - Core :
Ferrite
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.287Lx0.287W 7.30mmx7.30mm
Series :
CDRH74
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
3.62Ohm Max
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Datasheets
CDRH74NP-561MC-B
Sumida Corporation CDRH74NP-561MC-B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD