CDRH6D12LDNP-5R6NC
Mfr.Part #
CDRH6D12LDNP-5R6NC
Description
FIXED IND 5.6UH 1.65A 83.1 MOHM
Fixed Inductors
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Test Frequency :
100kHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max DC Current :
1.65A
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Size / Dimension :
0.256Lx0.256W 6.50mmx6.50mm
Mounting Type :
Surface Mount
Case/Size Code :
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
1
Tolerance :
±30%
Package / Case :
Nonstandard
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Published :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Depth :
6.7mm
Number of Terminations :
2
Height :
1.5mm
Terminal Placement :
DUAL IN-LINE
Current Rating :
1.65A
Series :
CDRH6D12/LD
Current - Saturation :
1.35A
DC Resistance (DCR) :
83.1mOhm Max
Inductance :
5.6μH
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD