CDRH62NP-680MC
Mfr.Part #
CDRH62NP-680MC
Description
FIXED IND 68UH 490MA 1.21OHM SMD
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.260Lx0.244W 6.60mmx6.20mm
Inductance :
68μH
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Max DC Current :
490mA
Current Rating :
490mA
Height :
3.1mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Depth :
6.5mm
Series :
CDRH62
DC Resistance (DCR) :
1.21Ohm Max
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±20%
Number of Functions :
1
Test Frequency :
2.52MHz
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
yes
Package / Case :
Nonstandard
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
CDRH62NP-680MC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD