CDR74NP-121MC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDR74NP-121MC
Manufacturer
Sumida Corporation
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120UH 470MA 620MOHM SM
Manufacturer :
Sumida Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
Height :
4.85mm
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Case/Size Code :
Tolerance :
20%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
HTS Code :
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Material - Core :
Height - Seated (Max) :
0.191 (4.85mm)
Width :
7.112mm
Series :
CDR74
Height Seated (Max) :
4.8514mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Test Frequency :
1kHz
Length :
7.6962mm
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
7.45mm
Current - Saturation :
Package / Case :
Nonstandard
DC Resistance (DCR) :
620 mOhm Max
Ratings :
Mount :
Surface Mount
Type :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
120 µH
Frequency - Self Resonant :
7.53MHz
Q @ Freq :
Max DC Current :
470mA
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance-Nom (L) :
120 µH
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) - Parallel :
620mOhm
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating :
470mA
Size / Dimension :
0.303 L x 0.280 W (7.70mm x 7.10mm)
Operating Temperature (Max) :
85°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CDR74NP-121MC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD