CDR35BX224AKWM
Mfr.Part #
CDR35BX224AKWM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Width :
6.4mm
Length :
4.5mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
220nF
Depth :
6.4mm
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
MIL-PRF-55681
Dielectric :
X7R
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
1.5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
BX
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CDR35BX224AKWM
220nF 10% 2 Terminations 15% ppm/°C 1825 Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier 50V Ceramic Surface Mount Yes
CDR35BX224AKWM Overview
It has a temperature coefficient of 15% ppm/°C.The product is packaged in a 1825 case.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 50V.
CDR35BX224AKWM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C