CDR35BP223AKWR
Mfr.Part #
CDR35BP223AKWR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.059 1.50mm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Capacitance :
0.022µF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
4.5mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
BP
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Applications :
High Reliability
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR35
Depth :
6.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CDR35BP223AKWR
Military, MIL-PRF-55681, CDR35 0.022μF 50V Ceramic Capacitor ±10% BP 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
CDR35BP223AKWRAT Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to BP.
CDR35BP223AKWRAT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm