CDR34BX184AMZR
Mfr.Part #
CDR34BX184AMZR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Tolerance :
±20%
Failure Rate :
R (0.01%)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e0
Case Code (Metric) :
BX
Thickness :
1.4986mm
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
1.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
3.2mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.5mm
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Feature :
Military
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/10
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.059 1.50mm
Pbfree Code :
No
Capacitance :
0.18µF
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
BX
HTS Code :
Datasheets
CDR34BX184AMZR
Military, MIL-PRF-55681, CDR34 0.18μF 50V Ceramic Capacitor ±20% BX 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CDR34BX184AMZRAT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is BX.
CDR34BX184AMZRAT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm