CDR34BX104AMUS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDR34BX104AMUS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Thickness :
1.5mm
Width :
3.2mm
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/10
Package / Case :
Multilayer :
yes
HTS Code :
Depth :
3.2mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitance :
100nF
Dielectric :
X7R
Packaging :
Bulk
Length :
4.5mm
Tolerance :
20%
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
BX
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
CDR34BX104AMUS
100nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
CDR34BX104AMUS Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
CDR34BX104AMUS Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V