CDR33BX563AKSR
Mfr.Part #
CDR33BX563AKSR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
BX
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
2.5mm
Capacitance :
0.056μF
Operating Temperature (Max) :
125°C
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/9
Operating Temperature (Min) :
-55°C
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Mounting Feature :
Surface Mount
HTS Code :
Negative Tolerance :
10%
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Positive Tolerance :
10%
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Height :
1.5mm
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
CDR33BX563AKSR
0.056μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
CDR33BX563AKSR Overview
CDR33BX563AKSR Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient