CDR33BX223BKSS
Mfr.Part #
CDR33BX223BKSS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Thickness :
1.5mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
2.5mm
Capacitance :
22nF
Dielectric :
X7R
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
No
Length :
3.2mm
HTS Code :
Reference Standard :
MIL-PRF-55681
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
10%
Temperature Characteristics Code :
BX
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C