CDR33BP302AJSM
Mfr.Part #
CDR33BP302AJSM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
22 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G
HTS Code :
Depth :
2.5mm
Multilayer :
yes
Width :
2.5mm
Number of Terminations :
2
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/9
Length :
3.2mm
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
5%
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Thickness :
1.5mm
Capacitance :
3nF
Temperature Characteristics Code :
BP
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Bulk
Datasheets
CDR33BP302AJSM
3nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1210
CDR33BP302AJSM Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals 30ppm/Cel ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
CDR33BP302AJSM Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V