CDR32BP911BJSM
Mfr.Part #
CDR32BP911BJSM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature (Max) :
125°C
Negative Tolerance :
5%
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated DC :
100V
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
22 Weeks
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
1.3mm
Width :
1.6mm
Surface Mount :
yes
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/8
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitance :
910pF
Positive Tolerance :
5%
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
No
Datasheets
CDR32BP911BJSM
910pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206
CDR32BP911BJSM Overview
There is no negative tolerance associated with this part.Positive tolerance exhibits 5% on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 30ppm/Cel ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
CDR32BP911BJSM Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V