CDR32BP391BKUM
Mfr.Part #
CDR32BP391BKUM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Capacitance :
390pF
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
1.3mm
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
22 Weeks
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/8
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
10%
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Width :
1.6mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Multilayer :
yes
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Temperature Characteristics Code :
BP
Depth :
1.6mm
Published :
Voltage - Rated DC :
100V
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CDR32BP391BKUM
390pF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206
CDR32BP391BKUM Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
CDR32BP391BKUM Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V