CDR32BP271BKZRAT
Mfr.Part #
CDR32BP271BKZRAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 100V 10% BP 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
HTS Code :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Multilayer :
yes
Voltage - Rated :
100V
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/8
High Reliability
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Military
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
BP
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
270pF
Length :
3.2mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Height :
1.3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
BP
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
38 Weeks
Case Code (Imperial) :
Thickness :
1.2954mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
CDR32BP271BKZRAT
Vishay / Vitramon CDR32BP271BKZRAT
Military, MIL-PRF-55681, CDR32 270pF 100V Ceramic Capacitor ±10% BP 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
CDR32BP271BKZRAT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is BP.
CDR32BP271BKZRAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm