CDR32BP271BKZPAT
Mfr.Part #
CDR32BP271BKZPAT
Description
CAP CER 270PF 100V 10% BP 1206
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Factory Lead Time :
38 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated :
100V
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Failure Rate :
P (0.1%)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
High Reliability
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Characteristics Code :
BP
Length :
3.2mm
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/8
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
BP
Feature :
Military
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Width :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm