CDR32BP240BKZPAT
Mfr.Part #
CDR32BP240BKZPAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 24PF 100V 10% BP 1206
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR32
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Failure Rate :
P (0.1%)
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
BP
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
100V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Width :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/8
Height :
1.3mm
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
38 Weeks
Capacitance :
24pF
Thickness :
1.2954mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Pbfree Code :
No
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Military
Datasheets
CDR32BP240BKZPAT
Vishay / Vitramon CDR32BP240BKZPAT
Military, MIL-PRF-55681, CDR32 24pF 100V Ceramic Capacitor ±10% BP 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
CDR32BP240BKZPAT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is BP.
CDR32BP240BKZPAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm