CDR32BP222AJMR
Mfr.Part #
CDR32BP222AJMR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/8
Length :
3.2mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e4
HTS Code :
Operating Temperature (Max) :
125°C
Temperature Characteristics Code :
BP
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.3mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Capacitance :
2.2nF
Factory Lead Time :
22 Weeks
Negative Tolerance :
5%
Width :
1.6mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Positive Tolerance :
5%
Terminal Finish :
Palladium/Silver (Pd/Ag)
Datasheets
CDR32BP222AJMR
2.2nF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206
CDR32BP222AJMR Overview
As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 5%.A 5% tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
CDR32BP222AJMR Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V