CDR32BP202AJUR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDR32BP202AJUR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
5%
Capacitance :
2nF
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/8
Depth :
1.6mm
Width :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Published :
Temperature Characteristics Code :
BP
Package / Case :
Thickness :
1.3mm
Datasheets
CDR32BP202AJUR
2nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206
CDR32BP202AJUR Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals 30ppm/Cel ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
CDR32BP202AJUR Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V