CDR31BX471BKSM
Mfr.Part #
CDR31BX471BKSM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Capacitance :
470pF
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
1.3mm
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
X7R
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
2mm
Width :
1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
Depth :
1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Package / Case :
Published :
Packing Method :
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Temperature Characteristics Code :
BX
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CDR31BX471BKSM
470pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805
CDR31BX471BKSM Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
CDR31BX471BKSM Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V