CDR31BX272BMZPAT
Mfr.Part #
CDR31BX272BMZPAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 2700PF 100V BX 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±20%
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Multilayer :
yes
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Applications :
High Reliability
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Failure Rate :
P (0.1%)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
No
Width :
1.25mm
1 (Unlimited)
Height :
1.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Capacitance :
2700pF
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
BX
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
100V
Length :
2mm
Datasheets
CDR31BX272BMZPAT
Vishay / Vitramon CDR31BX272BMZPAT
Military MIL-PRF-55681CDR31 CERAMIC CAPACITOR 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm BX ±20% 2700pF