CDR31BX183AKUP
Mfr.Part #
CDR31BX183AKUP
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.018UF 50V 10% BX 0805
Manufacturer :
KEMET
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
0.018μF
Applications :
High Reliability
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Thickness :
1.2954mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Multilayer :
yes
Feature :
Military
Length :
2mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
BX
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
P (0.1%)
Height :
1.3mm
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Width :
1.25mm